Hollywood’un en prestijli ödüllerinden olan “Televizyon Dünyasının Oscarları” olarak bilinen 75. Emmy Ödülleri adayları açıklandı. HBO yapımı Succession 27 adaylıkla zirvede yer alırken, 24 adaylıkla The Last of Us ve 23 adaylıkla The White Lotus öne çıkan yapımlardan oldu. The Last of Us’ın başrolleri Bella Ramsey ve Pedro Pascal ilk Emmy adaylıklarını alırken, Succession’ın en iyi erkek oyuncu kategorisine 3 isimle ada olarak bir ilki başardı. Bugüne kadar hiç Emmy kazanamayan Better Call Saul ise final sezonuyla son kez şansını deneyecek.
İşte 75. Emmy Ödülleri Adaylıkları tam liste;
En İyi Drama Dizisi
Andor
Better Call Saul
The Crown
House of the Dragon
The Last of Us
Succession
The White Lotus
Yellowjackets
En İyi Komedi Dizisi
Abbott Elementary
Barry
The Bear
Jury Duty
The Marvelous Mrs. Maisel
Only Murders in the Building
Ted Lasso
Wednesday
En İyi Mini Dizi
Beef
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Daisy Jones and the Six
Fleishman Is in Trouble
Obi-Wan Kenobi
En İyi TV Filmi
Dolly Parton’s Mountain Magic Christmas
Fire Island
Prey
Reality
Weird: The Al Yankovic Story
En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
Jeff Bridges (The Old Man)
Brian Cox (Succession)
Kieran Culkin (Succession)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Pedro Pascal (The Last of Us)
Jeremy Strong (Succession)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
Sharon Horgan (Bad Sisters)
Melanie Lynskey (Yellowjackets)
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
Bella Ramsey (The Last of Us)
Keri Russell (The Diplomat)
Sarah Snook (Succession)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama)
F. Murray Abraham (The White Lotus)
Nicholas Braun (Succession)
Michael Imperioli (The White Lotus)
Theo James (The White Lotus)
Matthew Macfadyen (Succession)
Alan Ruck (Succession)
Will Sharpe (The White Lotus)
Alexander Skarsgard (Succession)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama)
Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Elizabeth Debicki (The Crown)
Meghann Fahy (The White Lotus)
Sabrina Impacciatore (The White Lotus)
Aubrey Plaza (The White Lotus)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
J. Smith-Cameron (Succession)
Simona Tabasco (The White Lotus)
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)
Bill Hader (Barry)
Jason Segel (Shrinking)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)
Jeremy Allen White (The Bear)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)
Christina Applegate (Dead to Me)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Natasha Lyonne (Poker Face)
Jenna Ortega (Wednesday)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi)
Anthony Carrigan (Barry)
Phil Dunster (Ted Lasso)
Brett Goldstein (Ted Lasso)
James Marsden (Jury Duty)
Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi)
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Ayo Edebiri (The Bear)
Janelle James (Abbott Elementary)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)
Jessica Williams (Shrinking)
En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Taron Egerton (Black Bird)
Kumail Nanjiani (Welcome the Chippendales)
Evan Peters (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Daniel Radcliffe (Weird: The Al Yankovic Story)
Michael Shannon (George & Tammy)
Steven Yeun (Beef)
En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Lizzy Caplan (Fleishman Is in Trouble)
Jessica Chastain (George & Tammy)
Dominique Fishback (Swarm)
Kathryn Hahn (Tiny Beautiful Things)
Riley Keough (Daisy Jones and the Six)
Ali Wong (Beef)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Murray Bartlett (Welcome to Chippendales)
Paul Walter Hauser (Black Bird)
Richard Jenkins (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Joseph Lee (Beef)
Ray Liotta (Black Bird)
Young Mazino (Beef)
Jesse Plemons (Love & Death)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Annaleigh Ashford (Welcome to Chippendales)
Maria Bello (Beef)
Claire Danes (Fleishman Is in Trouble)
Juliette Lewis (Welcome to Chippendales)
Camila Morrone (Daisy Jones & the Six)
Niecy Nash (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Merritt Wever (Tiny Beautiful Things)
En İyi Variety (Talk Show)
The Daily Show with Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live!
Late Night with Seth Meyers
The Late Show with Stephen Colbert
The Problem with Jon Stewart
En İyi Yarışma
The Amazing Race
RuPaul’s Drag Race
Survivor
Top Chef
The Voice